*Svítání Chomutovska* - stránky, které vám mohou pomoci...
*www.svitani.unas.cz *svitani.unas@centrum.cz *724.570.432

*SVÍTÁNÍ CHOMUTOVSKA* - stránky, které vám mohou pomoci ...


Nápověda

Nápověda vám umožní lépe porozumět nejasným zkratkám, cizím slovům a výrazům, které se na našich stránkách mohou objevit. Zároveň zde naleznete návody a postupy, které nějak významově souvisí s těmito stránkami.

PDF (Portable document file)

Co je PDF?
PDF formát PDF je rozšířený formát, který slouží zejména pro zobrazování a přenos dokumentů nebo jiných materiálu na internetu. Na našich stránkách využíváme PDF formát pro letáčky k akcím, které si pak můžete sami stahovat.
Proč vznikl PDF?
Soubory ve formátu PDF jsou většinou úspornější (menší) než jejich protějšky uložené jako soubory ve Wordu. Dokument zobrazený ze souboru PDF vypadá stejně na všech počítačích a operačních systémech.
Co je potřeba k prohlížení souboru ve formátu PDF?
K prohlížení je potřeba stáhnout nebo jinak získat program Acrobrat Reader, který je dostupný pro velké množství operačních systémů, MS Windows, Linux, MacOS apod. Je zdarma k dispozici na domovských stránkách firmy Adobe nebo v českém jazyce na většině serverů, které nabízejí programy ke stažení např. na stránkách stahuj.cz.

RSS (Really Simple Syndication)

Co je RSS?

RSS vám nabízí možnost mít okamžitý přehled o nově přidaných informacích na internetových stránkách, který tento nový informační formát podporují aniž byste se museli na tyto stránky připojovat.

Proč vznikl RSS formát?

Dnešní doba se vyznačuje velkou informační obsáhlostí a také neustálou potřebou sledovat určité informace. Jistě jste se sami setkali se situací, kdy pro vás bylo důležité sledovat změny na určitých internetových stránkách (např.stránkách nabízejícíh práci) a věděli jste, že čím dříve se k čerstvým informacím dostanete, tím budou mít pro vás větší cenu.

V jiném případě jste chtěli mít přehled o dění na větším množství stránek. Chtěli jste např. sledovat nově přidané akce nebo přednášky na našich stránkách, spolu s dalšími stránkami, které tyto informace nabízejí.

V obou případech jste museli zdlouhavě všechny sledované stránky navštívit a nově přidané informace vyhledat. Toto bylo těžší v případě, že jste chtěli sledovat informace třeba pouze z jedné sekce stránek.

Jak RSS funguje?

Stránky, které chcete sledovat, musí formát RSS podporovat. To, zda stránky tento formát podporují se dozvíte přímo na daných stránkách, kde je většinou v menu stránek položka RSS.

Co potřebuji k využívání RSS kanálu informací?

RSS informace je možné přijímat dvěma způsoby:

(1) Internetovým prohlížečem

Některé prohlížeče umí číst a zobrazovat informace z RSS kanálů přímo. Nejpoužívanějšími prohlížeči jsou Mozilla Firefox, Opera a Internet Explorer:

  • Mozilla FirefoxFirefox je stále více oblíbený prohlížeč, který je ke stažení na stránkách Firefox. Prohlížeč Mozilla Firefox upozorňuje na stránky, které obsahují RSS informační kanály jednoduše - ikonkou ikonka RSS Firefox v pravém dolním rohu prohlížeče. Pokud na ikonku kliknutím ukazatelem myši, můžete následně v nabídce vybrat kanál požadovaných informací, které chcete přijímat.Tento nový RSS kanál pak můžete přidat do vašich Oblíbených složek. Pokud na tyto složky najedete, měl by se vám zobrazit požadovaný seznam přijímaných informací.
  • Opera Opera je velmi rychlý prohlížeč, který nabízí řadu nových funkcí a vylepšení. Operu si můžete spolu s češtinou stáhnout na domovských stránkách Opery. Opera sama pozná, zda právě otevřené stránky obsahují RSS kanál. Toto se projeví zobrazením malého nápisu ikonka RSS Opera v řádku, kde se píší adresy stránek. kliknutím levým tlačítke se setejně jako u Firefoxu objeví nabídka s RSS kanály. Po jejich zvolení se objeví nové okno prohlížeče, kde jsou zobrazeny informace ze zvoleného RSS kanálu. Formát zobrazení se od Firefoxu liší, protože informace nejsou v oblíbených položkách , ale v novém přehledném okně.
  • Internet Explorer Internet Explorer do verze 6.0 nepodporuje RSS kanály, nicméně je možné stáhnout z anglicky mluvících stránek čtečku rss kanálů jako doplněk.
(2) RSS čtečkou
  • RSS čtečka je samostatný program pro operační systém Windows, který umožňuje číst a zobrazovat vámi zvolené RSS kanály.
  • RSS
TrackerRSS Tracker je českou čtečkou RSS kanálů a můžete jej stáhnout na jeho domovských stránkách, kde se je také velmi dobře udělaný návod na používání této čtečky.
Nápověda